1 dekabr 2024-cü il tarixinə aktiv vergi ödəyicilərinin sayı 5,2 faiz artaraq 800,9 min, aktiv ƏDV ödəyicilərinin sayı isə 13,9 faiz artaraq 52,0 min təşkil edib.
Ətraflı məlumatƏDV-nin bir hissəsinin geri qaytarılması ilə bağlı innovativ layihə olan “ƏDV geri al” mexanizminin tətbiqi uğurla davam edir.
Ətraflı məlumatİqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən ölkədə yeni nəsil nəzarət-kassa aparatlarının (NKA) tətbiqi istiqamətində işlər davam etdirilir.
Ətraflı məlumatNaxçıvan Muxtar Respublikasında həyata keçirilən təşviq əsaslı vergi inzibatçılığı əmək bazarında əhəmiyyətli dəyişikliklərə səbəb olub.
Ətraflı məlumatTəşviq əsaslı vergi siyasəti əmək bazarına müsbət təsir göstərməkdə davam edir.
Ətraflı məlumat2024-cü ilin yanvar-noyabr aylarında Naxçıvan Muxtar Respublikasında işsizlikdən sığorta haqları üzrə daxilolmalar ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 11 faiz artaraq 3,9 milyon manatdan çox olub.
Ətraflı məlumat2024-cü ilin yanvar-noyabr ayları ərzində muzdlu işçi sayının və əməkhaqqı fondunun “ağarması” prosesi şəraitində məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə daxilolmalar 5 milyard manatdan çox olub.
Ətraflı məlumatVergi sistemində 2019-cu ildə başlanmış və əmək bazarında təşviq mexanizminə əsaslanan islahatların nəticələri Harvard Universitetinin ekspertləri tərəfindən də yüksək dəyərləndirilib. Universitetin "Growth Lab" Mərkəzi ölkəmizin iqtisadiyyatı üzrə aparılan diaqnostik qiymətləndirmə layihəsi çərçivəsində əmək bazarında həyata keçirilən islahatların nəticələrini təhlil edib və bu məsələdə Azərbaycanın uğur hekayəsini müsbət nümunə kimi göstərib.
Ətraflı məlumatİqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) birgə təşkilatçılığı ilə onlayn görüş keçirilib.
Ətraflı məlumatİqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən “Hüquqi şəxsin uçot məlumatlarının dəyişdirilməsi” ərizəsinin tərtib edilməsi və göndərilməsi barədə videotəlimat hazırlanıb.
Ətraflı məlumat2023-cü ilin noyabr ayında İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) tərəfindən hüquq və digər ixtisas sahələri, o cümlədən Vergi Cinayətlərinin İbtidai Araşdırılması Baş İdarəsində istintaq, təhqiqat, əməliyyat-axtarış və hüquq sahələri üzrə vakant vəzifələrə işə qəbulla bağlı müsabiqənin birinci mərhələsi üzrə test imtahanı keçirilib.
Ətraflı məlumat2024-cü ilin 4-cü rübü üzrə rüblük bəyannamə və hesabatlar 2025-ci ilin yanvar ayının 1-dən başlayaraq həmin ayın 20-dək, 2024-cü il üzrə illik bəyannamə və hesabatlar isə 2025-ci ilin yanvar ayının 1-dən başlayaraq mart ayının 31-dək vergi orqanına təqdim olunmalıdır.
Ətraflı məlumatİqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti pərakəndə ticarət və iaşə obyektlərində nağdsız ödənişlərin POS-terminal deyil, kartdan-karta köçürmə əməliyyatları vasitəsilə həyata keçirilməsi hallarının qarşısının alınması məqsədilə vergi nəzarəti tədbirlərini davam etdirir.
Ətraflı məlumatİqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətində konsaltinq şirkətləri və müstəqil ekspertlərin iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib.
Ətraflı məlumatÇarxda vergi bəyannamələrinin mahiyyəti, hazırlanması və təqdim edilməsi ilə bağlı məsələlər izah edilir.
Ətraflı məlumatİqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini Samirə Musayeva Böyük Britaniya Vergi və Gömrük Administrasiyasının (HMRC) baş icraçı direktorunun müavini xanım Ancela MakDonald ilə videokonfrans formatında görüş keçirib.
Ətraflı məlumatİqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəisi, Avropadaxili Vergi Administrasiyaları Təşkilatının (IOTA) prezidenti Orxan Nəzərli İsveç Vergi Agentliyinin baş direktoru xanım Ketrin Vestlinq Palm ilə videokonfrans formatında görüş keçirib.
Ətraflı məlumatÇoxsaylı müraciətlərə baxmayaraq, qanunsuz gəlir əldə etmək məqsədilə ayrı-ayrı vətəndaşların etibarından sui-istifadə edərək onların adlarına müxtəlif hüquqi şəxslərin təsis olunması ilə bağlı hallara hələ də rast gəlinir.
Ətraflı məlumatNümayəndəlik xərcləri, işçilərin mənzil və yemək xərcləri , eləcə də əmək şəraiti zərərli, ağır olan və yeraltı işlərdə çalışan işçilərə verilən müalicə-profilaktik yeməklərlə, süd və ona bərabər tutulan digər məhsullarla bağlı xərclər 2024-cü ilin yanvarın 1-dən təsbit olunmuş norma daxilində gəlirdən çıxılan xərclərə aid edilir.