Vergi ödəyiciləri üçün növbəti videotəlimat hazırlanıb
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən “Hüquqi şəxsin filialının, nümayəndəliyinin fəaliyyətinin dayandırılması” arayışının tərtib edilməsi və göndərilməsi barədə videotəlimat hazırlanıb.
Litva Dövlət Vergi Müfəttişliyi ilə əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəisi, Avropadaxili Vergi Administrasiyaları Təşkilatının (IOTA) prezidenti Orxan Nəzərli Litva Respublikasının Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Müfəttişliyinin rəisi xanım Edita Yanuşiene ilə videokonfrans formatında görüş keçirib.
Vergi ödəyicisinin riskli vergi ödəyicilərinin siyahısına daxil edilməsi və həmin siyahıdan çıxarılması ilə bağlı qaydalar yenilənib
Nazirlər Kabineti “Riskli vergi ödəyicisinin, o cümlədən riskli əməliyyatların Meyarları”nın təsdiq edilməsi haqqında” 2020-ci il 28 iyul tarixli Qərarında dəyişiklik edilməsi barədə” Qərar qəbul edib.
Dövlət Vergi Xidmətində “Dövlət - biznes əməkdaşlığı və nəticələr” mövzusunda tədbir keçirilib
Noyabrın 26-da İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətində “Dövlət -biznes əməkdaşlığı və nəticələr” mövzusunda tədbir keçirilib.
Vergi ödəyiciləri üçün daha bir videotəlimat
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən “Vergi ödəyicisinin fəaliyyətinin aktiv olub-olmaması barədə arayışın verilməsi” müraciət ərizəsinin tərtib edilməsi və göndərilməsi barədə videotəlimat hazırlanıb.
Nəzarət tədbirləri davam etdirilir
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti pərakəndə ticarət və iaşə obyektlərində nağd pul hesablaşmaları qaydalarının pozulması, istifadəsi məcburi olan obyektlərdə POS-terminalların quraşdırılmaması və nağdsız ödənişlərin qəbulundan imtina hallarının qarşısının alınması məqsədilə vergi nəzarəti tədbirlərini davam etdirir.
Naxçıvanda Dövlət Vergi Xidmətinə daxil olmuş müraciətlərin sayı açıqlanıb
2024-cü ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində Naxçıvanda vergi orqanlarına ümumilikdə 1.489 müraciət daxil olub ki, onların da 90,3 faizini ərizələr, 9,6 faizini şikayətlər, qalan hissəsini isə müxtəlif təkliflər təşkil edib.
Oktyabr ayında DVX-nin Aparatında 124 vətəndaş qəbul edilib
2024-cü ilin oktyabr ayı ərzində vergi orqanlarına ümumilikdə 53.381 müraciət daxil olub ki, onların 96,3 faizini ərizələr, 3,6 faizini şikayətlər, 0,1 faizini isə müxtəlif təkliflər təşkil edib.
“İqtisadi fəaliyyət növləri üzrə vergi münasibətlərinin vahid standartları” yeni redaksiyada təsdiq olunub
Məlum olduğu kimi, uçot məlumatlarının dürüstləşdirilməsi və avtomatlaşdırma səviyyəsinin artırılması, vergi münasibətlərində vahid yanaşmanın tətbiqi, vergi ödəyicilərinin öhdəlikləri və digər tələblər barədə əvvəlcədən məlumatlandırılması məqsədilə Dövlət Vergi Xidmətinin əmri ilə “İqtisadi fəaliyyət növləri üzrə vergi münasibətlərinin vahid standartları” təsdiq edilib.
Azərbaycan yüksək beynəlxalq reytinqə layiq görülüb
​​​​​​​Beynəlxalq vergitutma sahəsində xüsusi əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdən biri vergi orqanları arasında məlumat mübadiləsinin genişləndirilməsi və bu sahədə formalaşmış beynəlxalq standartların tətbiqidir. Azərbaycan 2013-cü ildən “Vergi məqsədləri üçün şəffaflıq və məlumat mübadiləsi üzrə Qlobal Forum”a üzv olmaqla şəffaflıq və məlumat mübadiləsi üzrə beynəlxalq standartların tətbiqi və qiymətləndirmə prosesində iştirakı öhdəliyini öz üzərinə götürüb.
POS-terminallardan istifadə ilə bağlı nəzarət tədbirləri davam etdirilir
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti pərakəndə ticarət və iaşə obyektlərində nağdsız ödənişlərin POS-terminal deyil, kartdan-karta köçürmə əməliyyatları vasitəsilə həyata keçirilməsi hallarının qarşısının alınması məqsədilə vergi nəzarəti tədbirlərini davam etdirir.
Vergi Məcəlləsinə təklif edilən dəyişikliklər biznes mühitinin dəstəklənməsinə və investisiya cəlbediciliyinin artırılmasına xidmət edir
Qanunvericiliyə təklif olunmuş dəyişikliklərin əsas istiqamətləri sahibkarlıq və invesitisiya fəaliyyətinin təşviqi, sahibkarlıq subyektlərinin vergi yükünün azaldılması, vergi nəzarəti mexanizminin və vergi inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin yaxşılaşdırılmasından ibarətdir.
Vergi Məcəlləsinə dəyişikliklər layihəsi Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin iclasında təqdim edilib
Noyabrın 20-də Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin iclası keçirilib. İclasda növbəti il üçün Vergi Məcəlləsinə dəyişikliklər layihəsi müzakirə olunub.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti pərakəndə ticarət və iaşə obyektlərində nağdsız ödənişlərin POS-terminal deyil, kartdan-karta köçürülməklə həyata keçirilməsi hallarının aradan qaldırılması məqsədilə nəzarət tədbirlərini davam etdirir.
Dekabrın 1-dən xidmətlərin alınması üçün “Apple Distribution International Limited” şirkətinə ödəniş zamanı vətəndaşların vəsaiti hesabına ƏDV hesablanmayacaq
“Apple Distribution International Limited” şirkəti Azərbaycanda Respublikasında ƏDV məqsədləri üçün elektron qaydada vergi uçotuna alınıb.
“Sərhəddə Karbon Tənzimlənməsi Mexanizmi” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
Noyabrın 16-da İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətində “Sərhəddə Karbon Tənzimlənməsi Mexanizmi (CBAM)” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Naxçıvanda kommersiya qurumlarının 83 faizi elektron qaydada qeydiyyata alınıb
2024-cü ilin yanvar-oktyabr aylarında Naxçıvan Muxtar Respublikasında 5.814 yeni vergi ödəyicisi qeydiyyata alınıb.
Vergi ödəyicilərinin sayı 5,6 faiz artıb
2024-cü il noyabr ayının 1-nə respublika üzrə uçotda olan 1.583.592 vergi ödəyicisinin 87,1 faizi fiziki şəxslər, 12,9 faizi hüquqi şəxslər və digər təşkilatlar olub.
“Karbon qiymətqoyma: mövcud problemlər və yeni strategiyalar”
“Karbon qiymətqoyma: mövcud problemlər və yeni strategiyalar” mövzusunda panel müzakirələri zamanı karbon qiymətlərinin müəyyən edilməsi mexanizmlərinin tətbiqi, karbon vergisindən istifadə strategiyaları və bu vergi növünün innovasiyalara təsiri imkanları ilə bağlı interaktiv fikir mübadiləsi aparılıb.
“Karbon qiymətqoyma: mövcud çağırışlar və yeni strategiyalar” mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Karbon qiymətqoyma: mövcud problemlər və yeni strategiyalar” mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib.