Vergi xidmətinin 25 illiyinə həsr olunmuş forum keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyində “Vergi xidməti – 25: Davamlı inkişaf və effektiv transformasiya” mövzusunda Forum təşkil olunub.
Sosial sığorta ödəmələri 11,6 faiz artıb
2025-ci ilin yanvar ayında muzdlu işçi sayının və əməkhaqqı fondunun “ağarması” prosesi şəraitində məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə daxilolmalar 443,4 milyon manatdan çox olub.
Dövlət Vergi Xidmətinin kollektivi Fəxri xiyabanda ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını və Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib
Fevralın 11-də - Vergi Xidməti İşçilərinin Peşə Bayramı Günündə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbərliyi və kollektivi Fəxri xiyabana gələrək, ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, abidəsi önünə qızılgül dəstələri düzüblər.
25 illik təcrübəyə malik vergi sistemi yeni transformasiya şəraitində...
11 fevral vergi işçilərinin peşə bayramıdır. Bu tarix Azərbaycanda müasir vergi xidmətinin yaradılması ilə əlamətdardır. Bu gün həmin vaxtdan 25 il keçir.
“Vergi və hesabatlılıq” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbərlik etdiyi “Vergi və hesabatlılıq” işçi qrupunun onlayn formatda növbəti iclası keçirilib.
Kommersiya hüquqi şəxslərin qeydiyyatı sahəsində yeniliklərlə bağlı görüş keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) tərəfindən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri üçün kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı sahəsində yeniliklərə həsr edilmiş onlayn görüş keçirilib. Görüşdə sahibkarlar, biznes subyektlərinin nümayəndələri və yerli şirkətlərin rəhbərləri iştirak ediblər.
Vergi ödəyicilərinin nəzərinə!
20.02.2025-ci il tarixi bir sıra bəyannamələrin təqdim edilməsinin son günüdür!
Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbər vəzifəli şəxsləri üçün “İşgüzar etika” təlimi təşkil edilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətində (DVX) çalışan əməkdaşların bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, peşəkarlığının artırılması, yumşaq bacarıqlarının inkişafı üçün müxtəlif layihələr və proqramlar həyata keçirilir.
17.02.2025 və 20.02.2025-ci il tarixləri bir sıra vergi və sığorta haqlarının ödənilməsinin son günüdür!
“Vergi və hesabatlılıq” işçi qrupunun növbəti iclası keçiriləcək
Fevralın 7-də saat 11.00-da Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbərlik etdiyi “Vergi və hesabatlılıq” işçi qrupunun onlayn formatda növbəti iclası keçiriləcək.
Sahibkarların vergi yükü optimallaşdırılıb
Sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviqi, sahibkarlıq subyektlərinin vergi yükünün azaldılması istiqamətində mühüm dəyişikliklərdən biri də vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxslərdən alış aktı əsasında alınan və tam həcmdə gəlirdən çıxılan xərclərə aid edilən malların dairəsinin genişləndirilməsi ilə bağlıdır.
DVX nümayəndələri Alman – Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının Vergi, gömrük və hüquq məsələləri üzrə işçi qrupunun görüşündə iştirak ediblər
Alman – Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının Vergi, gömrük və hüquq məsələləri üzrə işçi qrupunun növbəti görüşü keçirilib.
İnzibati şikayətlərin sayı azalıb
2024-cü ildə Dövlət Vergi Xidmətinə inzibati şikayətlər üzrə ümumilikdə 9.687 müraciət daxil olub ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 35,9 faiz azdır.
Vergi borclarının ödənilməsi ilə bağlı proaktiv məlumatlandırma tədbirləri davam etdirilir
2024-cü il ərzində İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) tərəfindən borclu vergi ödəyicilərinə hesablanmış vergilər, sığorta haqları, faizlər və tətbiq olunmuş maliyyə sanksiyaları üzrə borcların ödənilməsi ilə bağlı proaktiv məlumatlandırma tədbirləri davam etdirilib.
İsveçrənin Federal Vergi Administrasiyası ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi müzakirə edilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəisi, Avropadaxili Vergi Administrasiyaları Təşkilatının (IOTA) prezidenti Orxan Nəzərli İsveçrənin Federal Vergi Administrasiyasının baş direktoru Tamara Famatr ilə videoformatda görüş keçirib.
Bir sıra bəyannamələrin, onların əlavələrinin formaları və tərtib olunması qaydaları təsdiq edilib
Azərbaycan Respublikasının 2024-cü il 16 dekabr tarixli Qanunu ilə Vergi Məcəlləsinə edilmiş əlavə və dəyişikliklərlə əlaqədar İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən bir sıra bəyannamələrin və onların əlavələrinin formaları, eləcə də tərtib edilməsi qaydalarında müvafiq dəyişikliklər təsdiq edilib.
Sənaye məhəllələrinin idarəedici təşkilatları və operatorlarına vergi güzəştləri verilib
Məlum olduğu kimi, regionlarda sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsi və sənaye sahələrinin inkişaf etdirilməsində mühüm istiqamətlərdən biri də ölkənin ayrı-ayrı şəhərlərində sənaye məhəllələrinin yaradılmasıdır.
İrlandiyanın Gəlirlər üzrə Komissarlar İdarəsi ilə birgə fəaliyyətin perspektivləri müzakirə edilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəisi, IOTA prezidenti Orxan Nəzərli İrlandiyanın Gəlirlər üzrə Komissarlar İdarəsinin sədri Nayl Koudi ilə videoformatda görüş keçirib.
Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbər vəzifəli şəxsləri üçün keçirilən ”Liderlik bacarıqlarının inkişafı” təlimləri yekunlaşıb
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətində (DVX) çalışan əməkdaşların bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, peşəkarlığının artırılması, əmək fəaliyyətinin yeni çağırışlara uyğun təşkili və səriştələrin inkişafı üçün müxtəlif layihələrin və proqramların tətbiqi diqqətdə saxlanılır.
Naxçıvanda Dövlət Vergi Xidmətinə daxil olmuş müraciətlərin sayı açıqlanıb
2024-cü il ərzində Naxçıvanda vergi orqanlarına ümumilikdə 1.865 müraciət daxil olub ki, onların da 87,9 faizini ərizələr, 12,1 faizini şikayətlər, qalan hissəsini isə müxtəlif təkliflər təşkil edib.