IOTA prezidenti Orxan Nəzərlinin sədrliyi ilə Avropadaxili Vergi Administrasiyaları Təşkilatının İcraiyyə Şurasının iclası keçirilib
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində Avropadaxili Vergi Administrasiyaları Təşkilatının (IOTA) prezidenti, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin (DVX) rəisi Orxan Nəzərlinin sədrliyi ilə Təşkilatın 152-ci İcraiyyə Şurasının iclası keçirilib.
Sahibkarlarla növbəti görüş keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə sahibkarların vergi qanunvericiliyinin tətbiqi və inzibatçılığı ilə bağlı, eləcə də qarşılaşdıqları çətinliklərin aradan qaldırılması istiqamətində təkliflərinin öyrənilməsi məqsədilə görüşlərin keçirilməsini davam etdirir.
Naxçıvanda istehlakçılara 2,4 milyon manat ƏDV məbləği geri qaytarılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən yeni nəsil nəzarət-kassa aparatlarının (NKA) tətbiqi istiqamətində işlər davam etdirilir.
Kommersiya qurumlarının sayı 8,3 faiz artıb
2025-ci ilin fevral ayının 1-nə respublika üzrə uçotda olan 1.604.938 vergi ödəyicisinin 87 faizi fiziki şəxslər, 13 faizi hüquqi şəxslər və digər təşkilatlar olub.
“Azərbaycan Balıq İstehsalçıları və Emalçıları Assosiasiyası”nın nümayəndələri ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən sahibkarların vergi qanunvericiliyi və inzibatçılığı ilə bağlı, eləcə də qarşılaşdıqları çətinliklərin aradan qaldırılması istiqamətində təkliflərinin öyrənilməsi məqsədilə görüşləri davam etdirir.
“Azərbaycan Tikinti Materialları İstehsalçıları Assosiasiyası”nın nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Təşviq əsaslı vergi siyasəti əmək bazarına müsbət təsir göstərməkdə davam edir.
“ƏDV geri al” layihəsinin tətbiqi uğurla davam etdirilir
2025-ci ilin yanvar ayı ərzində pərakəndə ticarət və ya ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən obyektlərdən alınmış mallara (neft və qaz məhsulları, avtomobillər, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları istisna olmaqla), eləcə də tibb müəssisələri və özəl tibbi praktika ilə məşğul olan fiziki şəxslər tərəfindən göstərilən tibbi xidmətlərə görə ödənilmiş ƏDV-nin 17,5 milyon manatdan çox hissəsi fiziki şəxs olan istehlakçılara geri qaytarılıb.
Naxçıvanda vergi daxilolmaları üzrə proqnoz 109,6 % icra edilib
2025-ci ilin yanvar ayında Naxçıvan MR İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə büdcəyə 16,4 milyon manatdan çox vergi daxil olub və  proqnoz 109,6 faiz icra edilib.
Qeyri-neft-qaz sektorundan daxilolmalar 11,6 faiz artıb
2025-ci ilin yanvar ayında İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin xəttilə dövlət büdcəsinə 2 milyard 259,9 milyon manatdan çox vergi daxil olub.
Naxçıvanda Dövlət Vergi Xidmətinə daxil olmuş müraciətlərin 94,1 faizi həll olunub
2025-ci ilin yanvar ayı ərzində Naxçıvanda vergi orqanlarına ümumilikdə 144 müraciət daxil olub.
Yanvar ayında vergi orqanlarına 50.831 müraciət daxil olub
2025-ci ilin yanvar ayı ərzində ümumilikdə vergi orqanlarına 50.831 müraciət daxil olub ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 27,8 faiz çoxdur.
Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən maarifləndirici flayerlər hazırlanıb
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə edilmiş dəyişikliklərlə bağlı vergi ödəyicilərinin məlumatlandırılması və maarifləndirilməsi istiqamətində tədbirlər davam etdirilir.
Naxçıvanda vergi ödəyicilərinə xidmət mərkəzlərində göstərilən xidmətlərin sayı 78,1 faiz artıb
2025-ci ilin yanvar ayında Naxçıvan MR İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi ödəyicilərinə xidmət mərkəzləri tərəfindən ümumilikdə 5.550 şəxs qəbul edilib.